Grigore Vieru- suflet din sufletul neamului meu

,,S-ar putea crede că întreaga natură a ostenit la zidirea Limbii Române.” 

G.Vieru 

Ziua  de 14 februarie 2023 a fost una remarcabilă în ȘP or.Florești. În incinta bibliotecii școlare, a fost omagiat marele poet al neamului-Grigore Vieru. Activitatea extracurriculară cu genericul: ,,Grigore Vieru-suflet din sufletul neamului meu”, a adunat în jurul creației Măriei Sale, elevi din diverse grupe: 122, 422, 922, 121, 921, 520, ghidați cu multă măiestrie de doamnele Ivanes Svetlana și Coșciug Viorica. Au răsunat melodii pe versuri de-ale lui Grigore Vieru, în colaborare cu compozitorul Ion Aldea Teodorovici: ,,Eminescu„ , ,,Pentru ea”, ,,Iartă-mă”, ,,Fuga-fuga” etc. Poezii despre mamă, limba română, dragoste și patrie au fost recitate cu o expresivitate artistică  inedită, de către participanții la semnificativul eveniment. Parte a activității a fost și momentul despre ,,Ziua națională a lecturii”, în care bibliotecara, Ivanes Svetlana a îndemnat elevii să citească cât mai multe cărți, fapt ce va contribui la dezvoltarea lor ca personalități armonioase. Atmosfera solemnă de comemorare a 88 de ani, de la nașterea Marelui Vieru a dominat până la final, când directorul instituției, domnul Veaceslav Crețu a mulțumit tuturor pentru participare și implicare, pentru valorificarea creației vierene, pentru neuitare… 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *