Șezătoare ”În ajun de Sfântul Andrei”

Motto: ”Datinile, poveștile, muzica și poezia sunt arhivele popoarelor. Cu ele se poate  oricând reconstutui trecutul”.

(Alecu Russo )

Tradițiile unui popor reprezintă trecutul, prezentul și viitorul acestuia. Neamul nostru este bogat în datini și obiceiuri, care ne fac unici, autentici și  contribuie la identificarea noastră ca națiune. Cât timp vom respecta și valorifica tradițiile lăsate din strămoși, vom dăinui în timp și vom înfrunta orice obstacol, din calea destinului. 

În acest context, în Școala Profesională or.Florești, recent, s-a desfășurat șezătoarea, cu genericul: ,,În ajun de Sfântul Andrei”. În cadrul acestei activități, au fost prezentate obiceiuri și tradiții legate de sărbătoarea Sfântului  Andrei, printre ele fiind: vrăjitul fetelor, furatul porților, aflarea prognozei pentru anul următor etc. Decorul sălii de festivități ne-a dus pe toți în lumea copilăriei, în ”casa mare” a bunicii, unde, cu mare grijă, se păstra zestrea confecționată de mâinile ei harnice: covoare, lăicere, perne și  prosoape moldovenești. Melodiile și dansurile populare, mesajele condimentate cu umor, dar și măiestria artistică a participanților au incins atmosfera și au creat o bună dispoziție spectatorilor. Doamnele Natalia Botnariuc și Răpede Maria au ghidat cu multă răbdare și  profesionalism,  discipolii: Vitalina Caleniuc, Tatiana Stratievschi, Irina Tiron, Parascovia Moldovan, grupa 921, Livia Țerțvadze, Alexandrina Rotari, grupa 922, Maxim Repeșco, Antoniu Stavinschi, grupa 422, Vadim Corbu, grupa 222, Nicolae Olari, Ion Bunescu, grupa 321, Alexandru  Budurin, grupa 121. 

La finalul activității, domnul Veaceslav Crețu, directorul ȘP or.Florești a mulțumit participanților, menționând relevanța promovării obiceiurilor și tradițiilor naționale atât în cadrul instituției cât și în societatea modernă. 

   

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *